gotlillk.gif (17326 bytes)

Senast ändrad: 2012-04-22 15:02
Har du anor eller information om Götlunda eller Lillkyrka skriv till:

genealogy@sjoqvist.net

Tegelvreten, Arboga, Västmanland
målat av Harry Wijk

Johanna Mathilda Andersdotter och 
Carl Anders Andersson


Mina anor i 
Götlunda i Västmanlands län

Län: Närke-Värmland 1631-1638,1654-1778, Örebro 1639-1653,1779-1973,därefter Västmanlands län
och
Lillkyrka i Örebro län
Län: Närke-Värmland 1631-1638,1654-1778, Örebro 1639-1653, 1779-

Generation: 2

2 mm f  (se bild)
Namn: Stalldräng Torpare Carl Anders Andersson
Född: 25 mar 1850 Mossen, Racksäter, Götlunda Västmanlands län
Bostad Arboga (stadsförsamling Tegelvreten) Västmanlands län
Död: efter 1935

3 mm m (se bild)
Namn: Johanna Mathilda Andersdotter
Född: 13 jun 1852 Lillkyrka Örebro län
Bostad Arboga (stadsförsamling Tegelvreten) Västmanlands län
Död:  25 sep 1935 Arboga sfs, Västmanlands län

Barn:
1 Carl Gustaf
Född: 07 jul 1874 Årängen, Götlunda, Västmanlands län
Död aug 1954 Irsta, Kungsåra, Västmanlands län
2 Anna Maria
Född: 11 nov 1875 Hildelund, Arboga SFS, Västmanlands län
3 Olof Leander
Född: 29 jul 1877 Hildelund, Arboga SFS, Västmanlands län
Död 1 nov 1967 Köping, Västmanlands län
4 Johan Albin
Född: 04 nov 1879 Tegelvreten, Arboga SFS, Västmanlands län
Död 2 mar 1900 Bäck, Fellingsbro, Örebro län
5 Hilda Charlotta (min mormor)
Född: 13 nov 1881 Tegelvreten, Arboga SFS, Västmanlands län
Död: 1971 Adolfsbergshemmet, Örebro, Örebro län,
6 Ellen Matilda
Född: 27 aug 1883 Racksäter, Götlunda, Västmanlands län
Emigrerade 1923 till Boston, USA
Gift 1924 med Ansel Johnson född 1883 Fjärås, Sverige.
7 Erik Linus
Född: 21 okt 1885 Arboga SFS, Västmanlands län
8 Klas Albert
Född: 26 sep 1887 Arboga SFS, Västmanlands län
Död: 24 dec 1977 Nordlund, Köping, Västmanlands län
9 Emma Sofia
Född: 06 okt 1889 Tegelvreten, Arboga SFS, Västmanlands län
Död 1929
10 Alma Wilhelmina
Född: 09 jun 1892 Tegelvreten, Arboga SFS, Västmanlands län
Emigrerade 1914 till Mass, USA
Gift med Arthur Johnson född 1898 Mass, USA
Död: 13 apr 1988 Newport, Rhode Island USA,

11 Axel Emanuel
Född: 19 dec 1894 Tegelvreten, Arboga, Västmanlands län
Död: 03 feb 1988 Södertälje, Södermanlands län,

Generation: 3

4 mm ff
Namn: Torpare Anders Person Sundström
Född: 01 maj 1825 Mossen, Racksäter, Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Mossen, Stora Flinkslätten) Västmanlands län
Död: 24 nov 1868 Stora Flinkslätten, Götlunda, Västmanlands län,

5 mm fm
Namn: Hustru Malena Andersdotter
Född: 26 okt 1825 Lilla Aborrtorp, Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Mossen, Stora Flinkslätten) Västmanlands län
Död: 25 mar 1908 Götlunda (Torpetångs fattiggård), Västmanlands län

Barn:
1 Carl Anders
Född: 25 mar 1850 Mossen, Racksäter, Götlunda, Västmanlands län
Se släktträd.
2 Lars August
Född: 12 sep 1853 Mossen, Racksäter, Götlunda, Västmanlands län
flyttade med familjen 16 maj 1888 till Worcester, Mass, USA
3 Clas Albert
Född: 27 apr 1856 Stora Flinkslätten, Götlunda, Västmanlands län
Död: 06 okt 1856 Götlunda, Västmanlands län,
4 Emma Wilhelmina
Född: 26 maj 1858 Stora Flinkslätten, Götlunda, Västmanlands län
Död. 27 feb 1900 Finnåkers gård, Fellingsbro Örebro län
5 Anna Lovisa
Född: 25 aug 1861 Stora Flinkslätten, Götlunda, Västmanlands län
6 Erik Albin
Född: 16 maj 1864 Stora Flinkslätten, Götlunda, Västmanlands län

6 mm mf

Namn: Statardräng, Torpare Anders Ersson
Född: 05 jul 1825 Kärsta, Lillkyrka Örebro län
Bostad Lillkyrka (Kärsta Frälsgården) Örebro län
Död: 20 jun 1906 Fattiggården, Lillkyrka, Örebro län

7 mm mm
Namn: Sara Lisa Ersdotter
Född: 21 nov 1825 Ingelshyttan Lindesberg lfs Örebro län
Bostad Lillkyrka (Skogstorp, Kärsta Frälsgården) Örebro län
Död: 14 okt 1905 Fridhem, Lillkyrka, Örebro län

Barn:

1 Johanna Mathilda
Född: 13 jun 1852 Skogstorp, Lillkyrka, Örebro län
Se släktträd.
2 Pehr Eric
Född: 01 nov 1853 Kärsta, Lillkyrka, Örebro län
Död: 28 okt 1854 Kärsta, Lillkyrka, Örebro län,
3 Carl Johan
Född: 09 sep 1857 Kärsta, Lillkyrka, Örebro län
Död: 1 maj 1866 Korset, Ekeberga, Lillkyrka Örebro län
4 Lars Erik
Född: 02 jan 1860 Kärsta, Lillkyrka, Örebro län
5 Alma
Född: 14 dec 1863 Kärsta, Lillkyrka Örebro län
Tvilling
död 1950
6 Albert
Född: 14 dec 1863 Kärsta, Lillkyrka Örebro län
Tvilling

Generation: 4

8 mm ff f
Namn: Per Hansson Sundström
Född: 1772 Felingsbro Örebro län
Bostad Näsby,Götlunda (Mossen,Racksäter) Örebro län,Västmanland
Död: 25 apr 1836 Mossen Götlunda, Västmanlands län

9 mm ff m
Namn: Anna Catarina Olsdotter
Född: 13 aug 1781 Killingbäck, Näsby Örebro län
Bostad Götlunda (Mossen; Racksäter) Västmanlands län
Död: 02 nov 1862 Nanberga, Götlunda Västmanlands län

Barn:
1 Jan
Född: 24 jun 1807 Torp, Näsby, Örebro län
2 Christina
Född: 10 nov 1808 Torp,Näsby, Örebro län
Död: 03 apr 1821 Racksäter, Götlunda, Västmanlands län,
3 Per Eric
Född: 08 jan 1811 Torp, Näsby, Örebro län
4 Lovisa
Född: 03 apr 1819 Flinkslätten, Götlunda, Västmanlands län
5 Anders
Född: 01 maj 1825 Mossen,Racksäter Götlunda, Västmanlands län
Se Släktträd.

10 mm fm f

Namn: Anders Abrahamsson
Född: 28 sep 1769 Aborrtorp, Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Lilla Abbotorp) Västmanlands län
Död: 04 dec 1831 Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
Gift1 med Anna Andersdotter f. 1772-10-23 d. 1797-12-19
Barn:
1 Abraham
Född: 19 dec 1797 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
Död: 16 jan 1798 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
2 Anders
Född: 19 dec 1797 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
Död: 07 feb 1798 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län

Gift2 med Cajsa Axelsdotter f.1772 d. 1819-01-30
Barn:
3 Anna
Född: 31 jul 1799 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
4 Brita
Född 3 sep 1801 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
5 Catharina
Född: 14 apr 1803 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
6 Anders
Född: 01 jun 1805 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
7 Jan Eric
Född: 07 okt 1807 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
Död: 1809 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
8 Jan Eric
Född: 31 maj 1812 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
9 Petter
Född: 24 okt 1816 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län

Gift3 med

11 mm fm m

Namn: Maja Lena Larsdotter
Född: 28 feb 1785 Hasta, Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Aborrtorp) Västmanlands län
Död: 08 feb 1844 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län

Barn:
10 Lars
Född: 22 aug 1821 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
11 Gustav
Född: 11 apr 1823 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
12 Malena
Född: 26 okt 1825 Lilla Aborrtorp, Götlunda, Västmanlands län
Se släktträd.
13 Maja Stina
Född: 01 jun 1828 Lilla Aborrtorp, Götlunda Västmanlands län

12 mm mf f
Namn: Eric Samuelsson
Född: 16 nov 1786 Sättran, Lillkyrka Örebro län
Bostad Lillkyrka (Kjärsta by Skattgården) Örebro län
Död: 15 dec 1871 Sättertorp, Lillkyrka, Örebro län
Gift1

13 mm mf m
Namn: Magdalena Ersdotter
Född: 2 dec 1784 Gunnarsökna, Lillkyrka Örebro län
Bostad Lillkyrka (Kjärsta by Skattgården) Örebro län
Död 13 maj 1828 Kärsta, Lillkyrka Örebro län

Barn:
1 Brita
Född: 11 maj 1807 Kärsta, Lillkyrka, Örebro län
2 Stina
Född: 06 jul 1813 Kärsta, Lillkyrka, Örebro län
3 Samuel
Född: 11 apr 1818 Kärsta, Lillkyrka, Örebro län
4 Eric
Född: 21 mar 1821 Kärsta, Lillkyrka, Örebro län
5 Anders
Född: 05 jul 1825 Kärsta, Lillkyrka, Örebro län
Se släktträd.

18 mm ff mf
Namn: Olof Nilsson Carlström
Född: 1751 Karlskoga Värmland
Bostad Näsby (Skillingsbäck) Örebro län

19 mm ff mm
Namn: Catarina Maria Dalberg
Född: 1748 Hofsta Örebro län
Bostad Näsby (Skillingsbäck) Örebro län

Barn:

1 Nils
Född: 23 apr 1775 Tysslinge Örebro län
2 Maria
Född: 17 nov 1777 Skillingbäck, Näsby Örebro län
3 Anna Katarina
Född: 13 aug 1781 Skillingbäck, Näsby Örebro län
Se släktträd.

20 mm fm ff
Namn: Abraham Nilsson
Född: 04 feb 1742 Aborrtorp Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Abortorp) Västmanlands län
Död: 03 feb 1819 Aborrtorp Götlunda Västmanlands län

21 mm fm fm
Namn: Anna Andersdotter
Född: 10 jul 1730 Sund, Ramsberg Örebro län
Bostad Götlunda (Lilla Abborrtorp) Västmanlands län
Död: 07 nov 1796 Lilla Aborrtorp Götlunda Västmanlands län
Barn:
1 Johan
Född: 16 jul 1761 Götlunda (Abborrtorp), Västmanlands län
2 Brita
Född: 29 jul 1763 Götlunda (Abborrtorp), Västmanlands län
3 Anna
Född: 29 aug 1765 Götlunda (Abborrtorp), Västmanlands län
4 Nils
Född: 11 maj 1768 Götlunda (Abborrtorp), Västmanlands län
Död: 17 nov 1768 Götlunda (Abborrtorp), Västmanlands län, förquast av modren
5 Anders
Född: 28 sep 1769 Götlunda (Abborrtorp), Västmanlands län
Se släktträd.
6 Abraham
Född: 07 feb 1773 Götlunda (Abborrtorp), Västmanlands län
Död: 24 jun 1773 Götlunda (Abborrtorp), Västmanlands län, Koppor (smittkoppor)
7 Stina
Född: 28 feb 1775 Götlunda (Abborrtorp), Västmanlands län

22 mm fm mf
Namn: Torpare Lars Jansson
Född: 07 jun 1753 Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Hasta,Glädjehagen) Västmanlands län
Död: 14 feb 1806 Götlunda (Glädjehagen), Västmanlands län, Lungsot

23 mm fm mm
Namn: Anna Larsdotter
Född: 15 feb 1743 Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Hasta, Glädjehagen) Västmanlands län
Död: 03 sep 1810 Götlunda (Glädjehagen), Västmanlands län, Bröstfeber (Lunginflammation)

(Anna hade 5 barn med Lars Persson:
Per 1761, Lars 1764, Cajsa 1765, Anna 1768 och Per 1773)

Barn:
1 Catarina
Född: 1777 Götlunda (Hasta), Västmanlands län
2 Jan
Född: 1779 Götlunda (Hasta), Västmanlands län
3 Lars
Född: 1782 Götlunda (Hasta), Västmanlands län
4 Daniel
Född: 1783 Götlunda (Hasta), Västmanlands län
5 Maja Lena 
Född: 1785 Götlunda (Hasta), Västmanlands län
Se släktträd.

24 mm mf ff
Namn: Samuel Samuelsson
Född: 09 jan 1748 Sättran Lillkyrka Örebro län
Bostad Lillkyrka (St. Sättran Kärsta rote) Örebro län
Död 3 apr 1816 Kärsta Lillkyrka Örebro län

25 mm mf fm
Namn: Ingrid Ersdotter
Född: 13 apr 1751 Brandtorp Lillkyrka Örebro län
Bostad Lillkyrka (St Sättran Kärsta rote) Örebro län
Död 1 apr 1814 Kärsta Lillkyrka Örebro län

Barn:
1 Samuel
Född: 16 dec 1772 Sättran Lillkyrka, Örebro län
Död 18 mar 1796 Kärsta Lillkyrka Örebro län
2 Brita
Född: 1773 Sättran Lillkyrka, Örebro län
3 Erik
Född 20 nov 1777 Sättran Lillkyrka, Örebro län
Död 22 feb 1778 Sättran Lillkyrka, Örebro län
4 Maria
Född sep 1779 Sättran Lillkyrka, Örebro län
Död 28 aug 1781 Sättran Lillkyrka, Örebro län
5 Nils
Född: 17 aug 1782 Sättran Lillkyrka,Örebro län
6 Erik
Född: 16 nov 1786 Sättran Lillkyrka, Örebro län
Se släktträd.

26 mm mf mf
Namn: Eric Abrahamsson
Född: 6 dec 1743 Urvalla Götlunda Västmanlands län
Bostad Lillkyrka (Gunnarsökna) Örebro län
Död 19 feb 1802 Slyte Lillkyrka Örebro län

27 mm mf mm
Namn: Cajsa Jansdotter
Född: 26 mar 1747 Götlunda Västmanlands län
Bostad Lillkyrka (Gunnarsökna) Örebro län
Död 8 jul 1787 Gunnarsökna Lillkyrka Örebro län

Barn:
1 Johan
Född 4 nov 1769 Urvalla Götlunda Västmanlands län
2 Stina
Född: 11 mar 1771 Urvalla Götlunda  Västmanlands län
3 Eric
Född 8 sep 1780 Gunnarsökna Lillkyrka Örebro län
Död 21 feb 1783 Gunnarsökna Lillkyrka Örebro län
4 Magdalena
Född 2 dec 1784 Gunnarsökna Lillkyrka Örebro län
Se släktträd

40 mm fm ff f

Namn: Nils Andersson
Född: 20 dec 1709 Aborrtorp Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Abbortorp) Västmanlands län
Död: 20 okt 1769 Götlunda (Abbortorp), Västmanlands län

41 mm fm ff m

Namn: Brita Abrahamsdotter
Född: 18 dec 1716 Norra Lunger Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Abbortorp) Västmanlands län
Död: 04 maj 1765 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län

Barn:

1 Anders
Född: 23 dec 1740 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län
2 Abraham
Född: 04 feb 1742 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län
Se släktträd.
3 Nils
Född: 19 sep 1743 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län
4 Brita
Född: 04 jun 1745 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län
5 Jakob
Född: 17 mar 1747 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län
6 Johan
Född: 20 apr 1750 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län
7 Eric
Född: 05 mar 1752 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län
Död: 05 jun 1752 Götlunda, Västmanlands län, Skabb
8 Ingrid
Född: 18 apr 1754 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län
Död: 23 dec 1757 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län, Koppor (Smittkoppor)
9 Anna Greta
Född: 13 apr 1757 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län
Död: 1757 Götlunda (Abortorp), Västmanlands län,

42 mm fm fm f
Namn: Anders Arvidsson
Född: 14 jan 1702 Hägernäs, Ramsberg, Örebro län
Död: 1774 Sund, Ramsberg, Örebro län

43 mm fm fm m
Namn: Brita Göransdotter
Född: 24 jul 1696 Sund, Ramsberg, Örebro län
Död 22 jan 1785 Sund, Ramsberg, Örebro län

Barn:
1 Catharina
Född  25 mar 1728 Sund, Ramsberg Örebro län
2 Anna Andersdotter
Född: 10 jul 1730 Sund, Ramsberg Örebro län
Död: 07 nov 1796 Lilla Aborrtorp Götlunda Västmanlands län
3 Brita
Född 8 aug 1735 Sund, Ramsberg, Örebro län
4 Anders
Född 14 aug 1739 Sund, Ramsberg, Örebro län
Död 4 apr 1793 Lilla Skogstorp Götlunda Västmanlands län

44 mm fm mf f
Namn: Jan Persson
Född: 1713 Götlunda Västmanlands län
Bostad Götlunda (Kremplinge) Västmanlands län

45 mm fm mf m
Namn: Cajsa Persdotter
Bostad Götlunda (Kremplinge) Västmanlands län

Barn:
1 Per
Född: 24 dec 1743 Götlunda, Västmanlands län
2 Johan
Född: 5 mar 1748 Kremplinge Götlunda, Västmanlands län
3 Olof
Född: 02 apr 1751 Kremplinge Götlunda Västmanlands län
4 Lars
Född: 7 maj 1753 Kremplinge Götlunda Västmanlands län
Se släktträd.

46 mm fm mm f
Namn: Lars Olofsson
Född 1715
Bostad Götlunda (Äsmyra) Västmanlands län
Död: 21 maj 1781 Götlunda (Äsmyra), Västmanlands län

47 mm fm mm m

Namn: Ingrid Pehrsdotter
Född: 06 mar 1715 Götlunda (St Ängfall ?) Västmanlands län
Bostad Götlunda (Äsmyra) Västmanlands län
Död: 10 aug 1765 Götlunda (Äsmyra), Västmanlands län, Hetsig feber

Barn:
1 Anna
Född: 15 feb 1743 Götlunda (Äsmyra), Västmanlands län
Se släktträd.
2 Malena
Född: 10 okt 1746 Götlunda (Äsmyra), Västmanlands län
3 Ingrid
Född: 18 nov 1752 Götlunda (Äsmyra), Västmanlands län

48 mm mf ff f
Namn: Samuel Samuelsson
Född: 1715 Lillkyrka Örebro län
Bostad Lillkyrka (Sättran, Kärsta rote) Örebro län
Död: 27 maj 1770 Sättran Lillkyrka, Örebro län,

49 mm mf ff m
Namn: Brita Persdotter
Född: 1720 Lillkyrka Örebro län
Bostad Lillkyrka (Sättran, Kärsta rote) Örebro län

Barn:
1 Maria
Född: 11 apr 1742 Sättran Lillkyrka Örebro län
2 Samuel
Född: 09 jan 1748 Sättran Lillkyrka Örebro län
Se släktträd.
3 Olof
Född: 3 jul 1756 Sättran Lillkyrka Örebro län
4 Stina
Född: 10 okt 1759 Sättran Lillkyrka Örebro län

50 mm mf fm f
Namn: Erik Jakobsson
Född: 1719 Lillkyrka Örebro län
Bostad Lillkyrka (Golltorp, Gunnarsökna rote) Örebro län

51 mm mf fm m
Namn: Margareta Jonsdotter
Född: 1726 Lillkyrka Örebro län
Bostad Lillkyrka (Golltorp, Gunnarsökna rote) Örebro län

Barn:
1 Jakob
Född: 1 nov 1747 Lillkyrka, Örebro län
2 Ingrid
Född: 13 apr 1751 Lillkyrka, Örebro län
Se Släktträd.
3 Brita
Född: aug 1754 Lillkyrka, Örebro län
4 Kerstin
Född: dec 1759 Lillkyrka, Örebro län
5 Erik
Född: 22 aug 1761 Lillkyrka, Örebro län
6 Margareta
Född: 27 sep 1767 Lillkyrka, Örebro län

52 mm mf mf f
Namn: Abraham Ersson
Född 1699
Bostad Götlunda Västmanlands län

53 mm mf mf m
Namn: Kerstin Ersdotter
Född 1701
Begravd 28 mar 1746 Urvalla, Götlunda

Barn:
1 Erik
Född 24 sep 1723 Urvalla, Götlunda
2. Abraham
Född 22 nov 1725 Urvalla , Götlunda
3 Jonas
Född 17 dec 1730 Urvalla, Götlunda
4 Brita
Född 29 okt 1733 Urvalla, Götlunda
5 Kerstin
Född 1738
6 Erik
Född: 6 dec 1743 Urvalla Götlunda, Västmanlands län
Se släktträd.